Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

 

Periyodik oto bakım araba sahibi olan kişilerin araçlarını araç kilometresi veya kullanım süresine bağlı bir şekilde düzenli olarak bakım yaptırmasıdır.

Periyodik bakımlarda değiştirilmesi gereken bazı parçalar ve sıvılar bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi gibi parçalardır. Ayrıca her iki periyodik bakımdan birisinde mutlaka yakıt filtresi de değiştirilmelidir. Tüm bunlar dışında motor yağı, yenisiyle değiştirilerek tazelenmelidir. Ayrıca antifriz, silecek suyu, fren hidrolik yağı gibi sıvılarda kontrol edilmelidir. Eğer aracınız elektronik bir işletim sistemine sahipse mutlaka bilgisayara bağlanarak servis ışıkları söndürme işlemi de yapılmalıdır.

Periyodik bakımlar yapılırken mutlaka orijinal oto yedek parçalar tercih edilmelidir. Oto parça seçimi otomobilin uzun ömürlü olması açısından son derece önemliyken, kullanılan yedek parçaların da otomobille uygun olması gereklidir. Hava filtresi değişimi, yağ filtresi değişimi, polen filtresi değişimi, yakıt filtresi değişimi, motor yağı değişimi gibi işlemlerde mutlaka uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Burada seçilecek parçaların kalitesi otomobilin uzun ömürlü olması açısından son derece önemlidir. Orijinal oto yedek parçalar daha uzun ömürlü kullanıma imkan tanıyabilmektedir.